Klíčové body
- Obnovená těžba v Libyi snížila ceny ropy na trzích a dočasně zmírnila obavy ohledně napětí v Rudém moři.
- Ropný trh je stále nestabilní kvůli konfliktům na Blízkém východě a kolísajícím dodávkám.
- Ceny zlata klesají kvůli očekávání vyšších dlouhodobých úrokových sazeb v USA.
- Ceny mědi pokračují v poklesu kvůli obavám o ekonomický růst v Číně, největším dovozci mědi.
Ropa klesá, protože znovuzahájení těžby v Libyi zastínilo rizika v Rudém moři
Ropa klesla, protože člen OPEC Libye obnovil těžbu na svém největším poli, což posílilo globální dodávky a prozatím zastínilo obavy z napětí v Rudém moři, které zřejmě bude nadále narušovat lodní dopravu.
Globální benchmark Brent klesl k 78 dolarům za barel, čímž se propadl již třetí den za poslední čtyři, zatímco americký protějšek West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 73 dolarů. Libyjská National Oil Corp. uvedla, že toky ze Sharary – která dříve čerpala asi 270 000 barelů denně – budou po třítýdenním zastavení obnoveny.
Jinde na Blízkém východě obchodníci očekávají delší přerušení lodní dopravy v Rudém moři a Suezském průplavu, protože USA se snaží zabránit Íránem podporovaným hútíovským povstalcům v Jemenu v útocích na plavidla. Podle představitele Bidenovy administrativy Jona Finera, který naznačil, že Washington by mohl v příštích dnech podniknout další kroky, bude vojenská akce k odvrácení útoků trvat nějakou dobu.
Ropa se v letošním roce potýká s problémy s orientací a v jednotlivých týdnech střídavě roste a klesá. Tento kolísavý vývoj vznikl v důsledku dopadu napětí na celém Blízkém východě, včetně války mezi Izraelem a Hamásem v pásmu Gazy, který je vyvažován očekáváním, že trhy s ropou budou i nadále dostatečně zásobovány. Minulý týden Mezinárodní agentura pro energii upozornila na nárůst produkce mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu, zatímco růst poptávky zpomaluje.

Podle Vandany Hari, zakladatelky singapurské analytické společnosti Vanda Insights, ropné trhy zohlednily dopady narušení dodávek v oblasti Rudého moře a konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. „Spolu s pokračujícími ekonomickými obavami to vypadá, že budou i nadále udržovat ropu v rozmezí,“ uvedla.
Přesto některé metriky vykazují známky zpřísnění, přičemž promptní spread WTI – rozdíl mezi jejími dvěma blízkými kontrakty – se minulý týden překlopil do býčí, backwardované struktury. To je důsledkem mrazivého počasí v USA, které vyřadilo miliony barelů z nabídky a jehož obnovení může trvat týdny.
V Evropě mezitím ukrajinská média spojovala požár, který o víkendu zastavil výrobu paliva v závodě společnosti Novatek PJSC v baltském přístavu Ust-Luga, s kyjevskými speciálními jednotkami. Incident znovu přitahuje pozornost k ruským tokům, protože válka Moskvy s Ukrajinou se protahuje.
Ceny zlata klesají v souvislosti s vyššími dlouhodobými sazbami
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování klesly v souvislosti s rostoucími sázkami, že Federální rezervní systém ponechá úrokové sazby na vyšší úrovni po delší dobu, ačkoli určitá poptávka po bezpečném přístavu a krátkodobé oslabení dolaru udržely žlutý kov nad klíčovými úrovněmi.
Ceny kovů byly v lednu zasaženy silnou dávkou vybírání zisků, když obchodníci zrušili sázky, že Fed začne snižovat úrokové sazby již v březnu 2024. Toto uvolňování vyvrcholilo koncem minulého týdne, kdy žlutý kov klesl těsně pod hranici 2 000 USD za unci.
Na této úrovni však zlato našlo silnou podporu, k čemuž přispěla především zvýšená poptávka po bezpečném přístavu v souvislosti se zhoršujícím se konfliktem na Blízkém východě. Určité krátkodobé vybírání zisků u dolaru, který v pondělí klesl z více než měsíčního minima, rovněž pomohlo cenám kovů.
Zlato však zůstalo pod tlakem vyhlídky na vyšší a dlouhodobější sazby v USA.
Spotové zlato kleslo o 0,3 % na 2 022,91 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru klesly do 00:31 SEČ

Trhy zrušily sázky na březnové snížení sazeb, nyní se očekává, že Fed u nich zůstane
Nástroj CME Fedwatch v pondělí ukázal, že obchodníci nyní počítají s větší pravděpodobností, že Fed v březnu ponechá sazby na stejné úrovni, na rozdíl od původních očekávání jejich snížení.
Nástroj ukázal 52,9% šanci, že Fed ponechá sazby na stejné úrovni, což je výrazný nárůst oproti 19% šanci z minulého týdne. Obchodníci také počítali s 46,2% šancí na snížení sazeb o 25 bazických bodů, což je výrazný pokles oproti 76,3% šanci před týdnem.
Změna očekávání přišla na pozadí prohlášení představitelů Fedu, že je příliš brzy na to, aby centrální banka zvažovala snížení sazeb, zejména proto, že inflace zůstává ustálená. Všeobecně se také očekává, že centrální banka na svém zasedání příští týden ponechá sazby v platnosti.
Ještě předtím se však tento týden uskuteční řada klíčových ekonomických údajů v USA. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje o HDP za čtvrté čtvrtletí a v pátek údaje o indexu cen PCE – což je Fedem preferovaný ukazatel inflace.
Všeobecně se očekává, že oba údaje budou mít vliv na plány Fedu ohledně sazeb v letošním roce. Ačkoli se očekává, že zlato bude nakonec těžit ze snížení sazeb Fedu, načasování a rozsah potenciálního snížení zůstává nejistý.
Měď klesá, výhled pro Čínu zůstává slabý
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí mírně klesly a udržely si většinu svých ztrát, které doposud v lednu utrpěly.
Futures kontrakty na měď s expirací v březnu klesly o 0,4 % na 3,7752 USD za libru a v lednu se zatím propadly o 3 %.

Červený kov byl oslaben rostoucími pochybnostmi o hospodářském oživení v Číně, která je největším dovozcem, poté, co země vykázala neuspokojivé údaje o HDP za čtvrté čtvrtletí.
Sentiment vůči Číně v pondělí nevykazoval žádné známky zlepšení poté, co Čínská lidová banka ponechala své základní úrokové sazby na rekordně nízké úrovni, čímž signalizovala, že má omezený prostor pro další uvolnění politiky a podporu růstu.
Kromě Číny se tento týden očekává řada údajů o indexech nákupních manažerů z několika významných ekonomik, které by měly ukázat přetrvávající slabost podnikatelské aktivity.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky