Klíčové body
- Biden zápasí mezi plněním svého ambiciózního programu a uspokojováním globálních energetických potřeb
- Tento nárůst výroby a vývozu LNG se setkal s odporem klimatických aktivistů a demokratických zákonodárců
- Ruská invaze na Ukrajinu dále posílila aktivity USA v oblasti vývozu LNG
Tento nově nabytý status “supervelmoci” však způsobuje, že prezident Biden zápasí mezi plněním svého ambiciózního programu v oblasti klimatu a uspokojováním globálních energetických potřeb, které jsou prozatím do značné míry závislé na fosilních palivech.
Za poslední dva roky vyjely z amerického pobřeží Mexického zálivu stovky zásilek LNG, které směřovaly do cizích zemí, jež jsou stále více závislé na americkém vývozu energie. Tato silná poptávka podnítila růst domácího rozvoje LNG, přičemž aktéři v tomto odvětví plánují a staví nová zařízení, aby uspokojili rostoucí potřeby.
Tento nárůst výroby a vývozu LNG se setkal s odporem klimatických aktivistů a demokratických zákonodárců. Ti tvrdí, že federální vláda, která je zodpovědná za schvalování projektů LNG, přehlíží škodlivé dopady vývozu plynu na životní prostředí, americké hospodářství a místní komunity. V prosinci uspořádala organizace Greenpeace protesty, při nichž promítala na vládní budovy ve Washingtonu obrazy přebytečných plynových plamenů a požadovala zastavení expanze plynárenského průmyslu.

Bidenova administrativa pociťuje tlak, protože se rychle blíží volební období. Klimatický aktivismus je silný mezi mladými voliči a mnozí z nich kritizují Bidenovu minulost, která zahrnuje schválení několika projektů v oblasti fosilních paliv. Administrativa má také za úkol ujistit mezinárodní spojence o trvalých a spolehlivých dodávkách fosilních paliv do Ameriky.
Bílý dům hájí kroky administrativy a vyzdvihuje její ambiciózní politické kroky, které jsou šetrné ke klimatu, jako je například prezidentem Bidenem podepsaný zákon o klimatu a nedávné pravidlo Agentury pro ochranu životního prostředí o snížení emisí metanu z těžby ropy a zemního plynu.
Navzdory slibu prezidenta Bidena z jeho kampaně, že se odkloní od ropného průmyslu, byli vývozci zemního plynu do značné míry chráněni před regulačními překážkami. V reakci na válku na Ukrajině se Biden zavázal zajistit stabilní dodávky LNG do Evropské unie jako náhradu za ruský plyn.
Mezi politickými analytiky a bývalými regulačními orgány panuje shoda, že stávající vývoz LNG Bidenova administrativa pravděpodobně neomezí. Prezidentův postoj k navrhovaným projektům však zůstává nejednoznačný. Tato nejasnost vyvolává nejistotu jak u developerů, tak u zahraničních spotřebitelů, což ztěžuje dlouhodobé plánování a rozhodování o investicích.
Přeměnu USA v plynárenskou velmoc odstartoval břidlicový boom. Technologie frakování umožnila těžbu podzemního plynu, která pokryla domácí potřeby a vytvořila nadbytečné zásoby pro vývoz. To přimělo developery věnovat miliardy dolarů na výstavbu zařízení na vývoz LNG. V současné době existuje sedm takových zařízení na americké pevnině, většinou na pobřeží Mexického zálivu.
Ruská invaze na Ukrajinu dále posílila aktivity USA v oblasti vývozu LNG. Od března 2022 podepsali američtí developeři 57 smluv o dodávkách, což představuje přibližně 73 milionů tun LNG ročně – čtyřnásobný nárůst oproti počtu smluv podepsaných v letech 2020 až 2021.

Jeden z těchto hráčů, společnost Venture Global LNG, podepsal od začátku války 16 smluv, z nichž polovina se týká navrhovaného zařízení Calcasieu Pass 2
Navzdory tomu CP2 přitahuje pozornost klimatických aktivistů, včetně Greenpeace. Odpůrci tvrdí, že emise z navrhovaného terminálu by se rovnaly dvacetinásobku ročních emisí z ropného projektu Willow společnosti ConocoPhillips na Aljašce. Tyto obavy jsou podpořeny úniky metanu při těžbě a přepravě plynu – metan je 86krát silnější než oxid uhličitý, protože zadržuje sluneční energii.
Objevují se také obvinění, že vývoz přispívá k vyšším domácím cenám plynu a má dopad na komunity žijící v blízkosti zařízení LNG. V listopadu 65 demokratických senátorů a zástupců vyzvalo ministryni energetiky Jennifer Granholmovou, aby aktualizovala postupy posuzování vlivu projektů LNG na životní prostředí.
Ministerstvo energetiky mezitím uvedlo, že při posuzování žádostí o vývoz zemního plynu průběžně zvažuje různé faktory. Uprostřed těchto obav a debat mnoho největších zahraničních odběratelů amerického LNG oznámilo, že budou pokračovat v odběru amerických dodávek plynu.
Slovy francouzského delegáta ministra zahraničního obchodu Oliviera Bechta: “Jisté je, že v současném geopolitickém prostředí s americkým plynem hodně počítáme.”. Zda se Bidenově administrativě podaří tyto otázky úspěšně vyřešit, aniž by došlo k podkopání strategické pozice USA jako předního vývozce LNG, se teprve ukáže.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky