Klíčové body
- Ropa po dvoudenním růstu klesla, protože známky vyšších zásob v USA soupeřily s očekáváním, že OPEC+ prodlouží omezení dodávek.
- Ceny zlata jsou utlumené, protože obavy z úrokových sazeb drží obchodníky stranou.
- Ceny mědi se propadají, očekávají se čínské indexy PMI.
Ropa klesá, v centru pozornosti jsou zásoby v USA a politika dodávek OPEC+
Ropa po dvoudenním růstu klesla, protože známky vyšších zásob v USA soupeřily s očekáváním, že OPEC+ prodlouží omezení dodávek.
Globální benchmark ropa Brent klesla k 83 dolarům za barel poté, co během prvních dvou seancí týdne vzrostla o 2,5 % v souvislosti s posílením na fyzických trzích. Cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala pod hranicí 79 USD. Americký ropný institut financovaný průmyslem oznámil, že celostátní zásoby ropy vzrostly o více než 8 milionů barelů, včetně skladovacího centra Cushing v Oklahomě.
Oficiální údaje o zásobách v USA přijdou později ve středu. Pokud by se potvrdilo jejich rozšíření, znamenalo by to pátý týden růstu v zemi, která je největším spotřebitelem ropy.
Ropa stále směřuje k druhému měsíčnímu zisku, ačkoli ceny zůstávají v poměrně úzkém pásmu. Růst podpořilo snížení dodávek ze strany OPEC a jeho spojenců a všeobecně se očekává, že se skupina dohodne na prodloužení snižování dodávek do druhého čtvrtletí, aby podpořila trh. Ceny podpořilo také napětí na Blízkém východě.

Široce sledované ukazatele ukazují na napjatější trh. Krátkodobé časové rozpětí se rozšiřuje v býčím, zpětně orientovaném vzorci – s promptními barely dražšími než barely s delší dobou splatnosti – a další fyzické ukazatele rovněž posílily.
Šéf skupiny Vitol Russell Hardy na Mezinárodním energetickém týdnu v Londýně uvedl, že trhy s ropou vypadají poměrně stabilně a ceny se pohybují kolem 80 dolarů za barel. Trhy s ropou jsou podle něj mnohem méně křehké než před několika lety, protože sankční režimy byly do systému absorbovány.
Ceny zlata jsou utlumené, protože obavy z úrokových sazeb drží obchodníky stranou
Ceny zlata se ve středu pohybovaly v nevýrazném až nízkém pásmu a prodloužily tak svou nedávnou sérii nevýrazných výsledků, protože před klíčovými ekonomickými údaji přetrvávaly obavy z vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb v USA.
Žlutý kov zůstal přesně v obchodním pásmu 2 000 až 2 050 USD, které se vytvořilo v průběhu minulého měsíce, protože jakýkoli růst zlata byl do značné míry omezen řadou varování Federálního rezervního systému, že banka nespěchá se zahájením snižování sazeb na počátku roku 2024. Na ceny zlata tlačila také síla dolaru, který se držel poblíž tříměsíčních maxim.
Přesto ceny zlata zůstaly také pevně nad klíčovou hladinou podpory 2 000 USD za unci, což naznačuje, že obavy ze zpomalení globální ekonomiky a geopolitické napětí v Rusku a na Blízkém východě živí určitou poptávku po žlutém kovu jako bezpečném přístavu.
Spotové zlato se ustálilo na 2 030,69 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu klesly do 00:20 SEČ

Čeká se na údaje o PCE inflaci a HDP, které by mohly poskytnout další podněty
Trhy nyní čekají na klíčové údaje o inflaci a ekonomickém růstu, které by měly být dalšími podněty pro obchodování.
Údaje o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu – budou zveřejněny ve čtvrtek a očekává se, že ukáží, že inflace v lednu zůstala stabilní. Takový scénář dává Fedu větší podnět k tomu, aby úrokové sazby udržoval na vyšší úrovni po delší dobu.
Několik představitelů Fedu tento týden také varovalo, že lepkavá inflace zabrání Fedu snížit úrokové sazby na počátku roku 2024.
Před údaji o inflaci bude později ve středu zveřejněn druhý údaj o HDP za čtvrté čtvrtletí, který by měl ukázat určité ochlazení hospodářského růstu.
Očekává se však, že americká ekonomika zůstane i nadále daleko před svými vyspělými světovými kolegy, což dává Fedu dostatečný prostor k tomu, aby udržel sazby na vyšší úrovni po delší dobu.
Vyšší sazby předznamenávají větší tlak na zlato vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady na nákup zlata. Ostatní drahé kovy v souvislosti s touto představou také ustoupily, přičemž futures na platinu ve středu klesly o 0,5 % na 892,05 USD za unci, zatímco futures na stříbro se propadly o 0,7 % na 22,602 USD za unci.
Ceny mědi se propadají, očekávají se čínské indexy PMI
Mezi průmyslovými kovy futures na měď s expirací v březnu klesly o 0,4 % na 3,8390 USD za libru.

Červený kov zaznamenal v posledních týdnech silný nárůst díky optimismu ohledně dalších stimulačních opatření v největším dovozci Číně.
Tato rally však bude v pátek podrobena zkoušce v souvislosti se zveřejněním ostře sledovaných údajů o indexu nákupních manažerů z této země, od nichž se očekává, že poskytnou další signály o stavu podnikatelské aktivity v únoru.
Údaje za leden ukázaly jen malé zlepšení ekonomiky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky