Klíčové body
- Akcie společnosti Tesla vzrostly o 21 %, což je největší nárůst od roku 2013, díky silným ziskům a očekávanému růstu prodeje automobilů o 30 % v příštím roce
- Index S&P 500 vzrostl o 0,1 % a Nasdaq 100 se zvýšil o 0,7 %, přičemž obchodníci analyzovali ekonomická data a firemní výsledky
- Analytici zůstávají optimističtí ohledně dlouhodobého výhledu amerických akcií, přestože přetrvává nejistota kolem voleb a geopolitických rizik
Státní dluhopisy se po několika dnech ztrát odrazily ode dna.
Ukazatel „velkolepé sedmičky“ dosáhl tříměsíčního maxima, přičemž společnost Tesla Inc. vzrostla o 21 % a zaznamenala největší růst od května 2013. Gigant Elona Muska vyrábějící elektromobily vykázal silné zisky a předpověděl až 30% růst prodeje automobilů v příštím roce. United Parcel Service Inc. – ekonomický barometr – vyskočil o 5 % poté, co se vrátil k růstu tržeb a zisku. Výsledky společností International Business Machines Corp. a Honeywell International Inc. nenadchly.
„Navzdory možnosti větší volatility s tím, jak se prohlubuje výsledková sezóna a blíží se listopadové volby, zůstává dlouhodobý výhled trhu solidní,“ uvedl Daniel Skelly z týmu Wealth Management Market Research & Strategy společnosti Morgan Stanley.
Po čtvrtečních ekonomických údajích, kdy prodeje nových domů překonaly odhady, počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti klesly a podnikatelská aktivita se rozšiřovala solidním tempem, se trh téměř nepohnul.

„Data, která odpovídají očekáváním
Index S&P 500 vzrostl o 0,1 % a znovu se vrátil k hranici 5 800 bodů. Index Nasdaq 100 stoupl o 0,7 %. Průmyslový index Dow Jones Industrial Average klesl o 0,4 % – byl připraven na čtvrtý den ztrát v řadě, což je nejdelší série ztrát od června.
Americké desetileté výnosy klesly o pět bazických bodů na 4,19 %. Čtvrteční pětiletá aukce TIPS v hodnotě 24 miliard dolarů přinesla nejnižší aukční výnos v tomto roce, neboť od snížení sazeb Federálním rezervním systémem minulý měsíc se protiinflační státní dluhopisy prodávaly lépe.
Ropa klesla, protože obavy z nadměrné nabídky zastínily možnost izraelského odvetného úderu na Írán.
„Zdá se, že trh se řídí předpokládaným výsledkem výsledkového období, prezidentskými volbami a interpretací budoucích měnových opatření Federálního rezervního systému ze strany dluhopisového trhu,“ uvedl Sam Stovall ze společnosti CFRA. „Investoři vidí, že odolnost ekonomiky a zaměstnanost nutí Fed k tomu, aby „pomaleji snižoval“ sazby.“
V roce 2024 stále vidí dvě snížení sazeb o 25 bazických bodů. Peněžní trhy v současnosti oceňují zhruba 85% šanci, že Fed příští měsíc sníží sazby o čtvrt procentního bodu, a zhruba 135 bazických bodů uvolnění do konce roku 2025.
Akciový trh sice tento týden stále klesá, ale tento propad jen málo narušil hradbu býčích technických signálů, která se kolem indexu S&P 500 vytvořila. Americký akciový benchmark se nadále obchoduje pohodlně nad svým 200denním klouzavým průměrem a zaznamenal více než 240 dní v řadě nad touto ostře sledovanou dlouhodobou linií.
V předchozích 13 případech, kdy index S&P 500 uzavřel nad svým 200denním průměrem po dobu alespoň 242 po sobě jdoucích dnů, přičemž index byl méně než 3 % pod rekordní hodnotou, pokračoval ukazatel v následujících šesti měsících v průměrném zisku 7,2 % a postupoval ve všech případech kromě dvou, zjistila analýza společnosti SentimenTrader.
„V blízkém období by se mělo očekávat stahování zpět/vybírání zisků vzhledem k nejistotě kolem nadcházejících prezidentských voleb v USA, geopolitické nejistotě a přehlídce zisků,“ uvedl Craig Johnson ze společnosti Piper Sandler. „Na našem cenovém cíli pro rok 2024 pro index S&P 500 na úrovni 6 100 se nic nemění.“

„Vidíme prostor pro růst amerických akcií. Zastáváme atraktivní názor na sektor informačních technologií, stejně jako na sektory veřejných služeb, financí, spotřebního zboží a komunikačních služeb,“ uvedla Solita Marcelliová ze společnosti UBS Global Wealth Management.
Chris Senyek ze společnosti Wolfe Research poznamenává, že koncentrace trhu je na nejvyšší úrovni od éry „Nifty Fifty“ v 60. letech minulého století – sedm největších společností tvoří přibližně 30 % váhy trhu a 25 největších společností 48 %.
V šedesátých a sedmdesátých letech se tito miláčci trhu vyznačovali konzistentním růstem zisků a vysokým poměrem ceny k zisku podobně jako „velkolepá sedmička“, uvedl. To, co nakonec tento trend zlomilo, bylo inflační prostředí 70. let a následná recese v polovině 70. let a na počátku 80. let.
„V podobném duchu nevidíme zlom současných trendů až do příští recese a/nebo až nadšení z AI podstatně opadne,“ dodal Senyek. „S ohledem na to zůstáváme býčí, pokud jde o rozšíření trhu v souladu s naší výzvou k vlastnictví dřívějších cyklických akcií
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky