Klíčové body
- Ceny zlata se držely stabilně, ale za týden vzrostly téměř o 2 % díky slabému dolaru a nejistotě ohledně obchodní politiky USA
- Investoři čekají na údaje o zaměstnanosti v USA, které mohou ovlivnit budoucí rozhodování Fedu o úrokových sazbách
- Nejistota ohledně cel a geopolitické napětí zvyšují poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu
- Ceny mědi klesly po slabších čínských obchodních datech, ale očekávané stimuly z Pekingu by mohly podpořit poptávku
Tento vývoj byl podpořen oslabujícím americkým dolarem, který se pohyboval poblíž čtyřměsíčního minima v důsledku přetrvávající nejistoty ohledně obchodní politiky Spojených států. Investoři zároveň vyčkávali na klíčovou zprávu o zaměstnanosti v USA, která měla být zveřejněna později během dne a mohla poskytnout vodítko pro budoucí kroky americké centrální banky.
Týdenní růst zlata díky slabému dolaru a poptávce po bezpečném přístavu
Spotová cena zlata se v pátek v podstatě nezměnila a činila 2 913,57 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu si do 01:26 SEČ
Přetrvávající geopolitická nejistota rovněž přispěla k vyšší poptávce po zlatě jako bezpečném přístavu. Obchodní napětí eskalovalo poté, co americký prezident Donald Trump oznámil zavedení 25% cel na kanadské a mexické zboží a zvýšení cel na čínské produkty na 20 %. Avšak pouhé dva dny po tomto oznámení Trump svůj postoj zmírnil a odložil uvalení cel na mexické a kanadské zboží v rámci dohody USMCA do 2. dubna. I když tento krok nabídl dočasnou úlevu trhům, přispěl k volatilitě a dlouhodobé nejistotě ohledně směru americké obchodní politiky.

V tomto kontextu se zlato těší stabilní poptávce, protože investoři hledají bezpečné útočiště v době tržních turbulencí. Očekává se, že pokud obchodní nejistota přetrvá a dolar bude nadále slábnout, zlato by mohlo pokračovat v růstu.
Očekávání ohledně politiky Fedu a vliv na trh s drahými kovy
Investoři se zároveň soustředili na nadcházející údaje o pracovních místech v USA, které měly být zveřejněny v pátek. Tyto údaje jsou klíčové pro budoucí rozhodování Federálního rezervního systému ohledně úrokových sazeb. Nedávné údaje o inflaci naznačily, že Fed by mohl zaujmout přísnější měnovou politiku, což by mohlo mít dopad na ceny zlata.
Pokud by data o zaměstnanosti naznačila zpomalování trhu práce, mohlo by to vést ke spekulacím o možném uvolnění měnové politiky, což by bylo pro zlato pozitivní. Naopak silná čísla by mohla posílit dolar a tlačit ceny zlata dolů.
Vedle zlata byly ostatní drahé kovy v pátek utlumené. Futures na platinu zůstaly beze změny na úrovni 982,1 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,4 % na 33,198 USD za unci.
Ceny mědi ustupují z třítýdenního maxima, investoři očekávají čínské stimuly
Na rozdíl od zlata ceny mědi v pátek oslabily poté, co v předchozí seanci dosáhly třítýdenního maxima. Vývoj mědi byl ovlivněn novými celními opatřeními ze strany USA a očekáváním politických zásahů v Číně, která je klíčovým spotřebitelem tohoto průmyslového kovu.
Prezident Trump ve svém posledním projevu naznačil, že 25% cla na dovoz mědi jsou již v platnosti. Krátce předtím podepsal exekutivní příkaz, kterým zahájil vyšetřování, zda dovoz mědi neohrožuje národní bezpečnost. Tento proces by mohl vést k dalším omezením dovozu tohoto kovu do USA.
Ke zhoršení nálady na trhu přispěly i nové čínské obchodní údaje, které ukázaly, že vývoz a dovoz za první dva měsíce roku 2025 byly slabší, než se očekávalo. Slabší obchodní aktivita v Číně vzbuzuje obavy o globální poptávku po komoditách, včetně mědi.

Investoři však stále očekávají, že čínská vláda přijde s novými stimulačními opatřeními na podporu infrastruktury a průmyslové výroby, což by mohlo podpořit poptávku po mědi. Čínský parlament v současnosti jedná o nových hospodářských opatřeních, která by mohla být oznámena v nejbližších dnech.
Na trhu s mědí benchmarkový futures na Londýnské burze kovů klesl o 0,7 % na 9 639,25 USD za tunu, zatímco futures na měď s expirací v dubnu byl mírně vyšší na 4,7875 USD za libru.
Shrnutí
Zlato v uplynulém týdnu těžilo z nejistoty na trzích a oslabujícího dolaru, což mu umožnilo dosáhnout téměř 2% růstu. Investoři nadále sledují geopolitickou situaci, včetně Trumpovy obchodní politiky a očekávání ohledně měnové politiky Fedu.
Naopak měď se potýkala s poklesem kvůli novým obchodním omezením a slabším čínským ekonomickým údajům. Očekávání nových stimulačních opatření ze strany Pekingu však mohla poskytnout trhům určitou podporu.
Vývoj cen zlata a dalších komodit bude v následujících týdnech ovlivněn jak makroekonomickými daty, tak geopolitickými faktory, přičemž investoři budou bedlivě sledovat další kroky Spojených států i Číny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky