Klíčové body
- Kam se v Česku vyvíjí situace kolem pohonných hmot?
- Jakým směrem se ubírá česká ekonomika
- Analýza: Byty loni zdražily v krajských městech o 9% a mimo ně o 7,8%
- Co sledují analytici?!
ČTK to řekl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu
Na začátku loňského roku sice podle asociace pokračovaly kvůli válce na Ukrajině obavy motoristů z nedostatku pohonných hmot a ropy, ty se však nakonec nenaplnily. „V průběhu roku pak spotřebu pohonných hmot dále pozitivně ovlivňovalo složení vozového parku s dominancí kapalných pohonných hmot, tranzitní kamionová doprava při nízké ceně v ČR v rámci 27 zemí EU a také zahraniční turistika včetně příhraniční. Na vyšší nárůst poptávky naopak negativně působila inflace, vysoké náklady domácností na energie, bydlení a růst cen potravin,“ popsal Loula.
Větší podíl měla podle dat asociace loni tradičně nafta, jejíž spotřeba byla oproti benzinu třikrát vyšší. Motoristé natankovali 6,37 miliardy litrů nafty, což bylo meziročně o 3,4 procenta více. Spotřeba nafty je tak nejvyšší za posledních pět let. Výrazněji vzrostla spotřeba benzinu, oproti předloňsku o více než sedm procent na 2,38 miliardy litrů.
Vliv alternativních pohonů a rozvoj elektromobility na spotřebu klasických paliv je podle Louly zatím velmi malý. Spotřebu naopak snižuje modernizace vozového parku s nižší spotřebou.
Asociace zároveň uklidňuje motoristy, že navzdory geopolitické situaci v Evropě a válce na Ukrajině, nehrozí ani letos nedostatek paliv na trhu. „Zajišťujeme plynulé zásobování trhu pohonnými látkami a disponujeme dostatečným objemem zásob, včetně strategických i spolehlivou logistikou zásobování čerpacích stanic a celého trhu z tuzemských zdrojů i dovozem,“ uvedl Loula. V této souvislosti připomněl i rozšíření ropovodu TAL, což by mělo nahradit dodávky ropy z Ruska.
Pohonné hmoty v Česku v posledních týdnech zlevňují. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se podle čtvrtečních dat společnosti CCS aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodával v průměru za 35,42 koruny, před týdnem byl o 80 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 65 haléřů, za litr řidiči dají průměrně 34,88 koruny. Benzin byl naposledy levnější loni v říjnu, nafta na začátku letošního roku. Pokles cen navíc bude podle analytiků pokračovat.
<!– DIP popup–>

Analýza: Byty loni zdražily v krajských městech o 9% a mimo ně o 7,8%

Byty v roce 2024 zdražily v krajských městech o devět procent a mimo ně o 7,8 procenta. Průměrně tak metr čtvereční v českém bytě stál 73.000 korun, po započtení cen nových bytů v developerských projektech byl průměr o 9000 vyšší. V krajských městech byty stály v průměru téměř dvojnásobek toho, co mimo ně. Vyplývá to z analýzy realitního portálu Valuo.cz, kterou má ČTK k dispozici. Ceny některých novostaveb v loňském roce podle ní překročily hranici 180.000 korun za metr čtvereční.
Podle dat katastrálního úřadu, ze kterých Valuo vychází, se za poslední tři roky prodeje bytů v Česku dělí téměř rovnoměrně mezi krajská města a menší obce. Podíl developerských projektů činí 13 procent v krajských městech a devět procent v menších obcích. V krajských městech dosahuje průměrná cena bytu 95.000 Kč za metr čtvereční a včetně developerských projektů 106.000 Kč za metr čtvereční. Mimo krajská města se metr čtvereční v bytě prodává v průměru za 49.000 Kč a po zahrnutí developerských projektů za 53.000 Kč.
„Při průměrné výměře 60 až 62 metrů čtverečních se v roce 2024 byty prodávaly za 3,7 milionu korun mimo krajská města, pokud nebereme v úvahu developerské projekty, cena vycházela na 3,1 milionu korun. V krajských městech činila průměrná cena 7,7 milionu korun nebo také šest milionu korun bez developerských projektů,“ řekl analytik Valuo.cz Iztok Toplak.
Cihlové byty tvoří 54 procent prodejů v krajských městech a 46 procent mimo ně. Panelové byty mají větší podíl na trhu mimo krajská města, kde představují 54 procent všech obchodů. Cihlové byty v krajských městech činí zhruba 107.000 Kč metr čtvereční a mimo města 52.000 Kč. Naopak ceny bytů v panelových bytech v krajských městech zůstaly zhruba beze změny na 77.000 Kč za metr čtvereční a mimo města pak klesly na 45.000 Kč za metr čtvereční. Tento pokles podle Toplaka naznačuje, že poptávka po starších panelových bytech mimo města je aktuálně nižší.
Z analýzy také vyplynulo, že menší byty do 54 metrů čtverečních se častěji prodávají v krajských městech, kde je vyšší poptávka a jejich absolutní cena je dostupnější. O větší byty nad 92 metrů čtverečních je také zájem především v krajských městech, kde je omezenější nabídka rodinných domů a větší byty slouží jako alternativa pro zájemce o prostornější bydlení.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky