Celosvětové zásoby tohoto kovu, který se používá ve všech odvětvích, od elektrických kabelů a elektromobilů až po budovy, v posledních týdnech rychle klesly na nejnižší sezónní úroveň od roku 2008, což ponechává jen malou rezervu pro případ, že poptávka v Číně bude i nadále stoupat.
Referenční tříměsíční kontrakt na měď se obchoduje za 9 000 USD za tunu, přičemž od prudkého poklesu v období tří měsíců po ruské invazi na Ukrajinu, kdy se investoři obávali, že prudký růst cen energií sníží poptávku po kovech, získal 30 %.
Kostas Bintas, spoluvedoucí oddělení kovů a minerálů v singapurském obchodním domě Trafigura, uvedl, že ceny mědi pravděpodobně překonají maximum 10 845 USD za tunu dosažené v březnu 2022 a mohly by dosáhnout i 12 000 USD za tunu.
„Myslím, že je velmi pravděpodobné, že v příštích 12 měsících uvidíme nové maximum,“ řekl Bintas na FT Commodity Global Summit ve švýcarském Lausanne. „Jaká je cena něčeho, co potřebuje celý svět, ale my nic nemáme?“
Goldman Sachs očekává, že pokud bude poptávka v Číně pokračovat tak silně jako v únoru, dojdou viditelné zásoby mědi ve světě do třetího čtvrtletí tohoto roku.
Podle banky se čínská poptávka po mědi minulý měsíc meziročně zvýšila o 13 % poté, co se aktivita zvýšila po lunárním novém roce, který letos nastal dříve než loni. Předpovídá, že by měď mohla v nejbližší době dosáhnout úrovně 10 500 USD za tunu a do roku 2025 pak 15 000 USD.
„Výhled do budoucna je mimořádně pozitivní,“ uvedl Jeffrey Currie, vedoucí globálního výzkumu komodit u Goldman Sachs.
Dodal, že „podobně jako ropa v roce 2000, musíte měď v roce 2020 naprosto milovat“, a to s odkazem na pětiprocentní rozdíl mezi nabídkou a poptávkou, který vedl k růstu ropy Brent z 20 na téměř 150 dolarů za barel oproti očekávanému patnáctiprocentnímu deficitu mědi v tomto desetiletí.
Měď byla letos nejúspěšnějším průmyslovým kovem, když si připsala 6 %, zatímco ostatní kovy, jako zinek a nikl, klesly v důsledku oslabení finančních trhů.

Přesto několik stratégů a obchodníků uvedlo, že ceny komodit dostatečně neodrážejí očekávání trhu ohledně nedostatku nabídky.
Guillaume de Dardel, vedoucí oddělení energetických přechodných kovů ve švýcarské společnosti Mercuria, uvedl, že současné ceny „plně neodrážejí očekávání nabídkových a poptávkových šoků v budoucnosti“ a komodity „oceňují současnost více než budoucnost“.
Měď je pro dekarbonizaci klíčová, protože nahrazení fosilních paliv obnovitelnou energií vyžaduje obrovské množství tohoto kovu, aby bylo možné rozvádět elektřinu z rozptýlených větrných a solárních elektráren na větší vzdálenosti do domácností a továren, které ji spotřebovávají.
Analytici v oblasti kovů uvedli, že poptávka po mědi se zrychlila a zvýšila díky průmyslové politice v oblasti čisté energie v USA a Evropě, která se opírá o elektrifikaci.
Vedoucí pracovníci těžebních společností tvrdí, že je stále obtížnější zvýšit nové dodávky mědi při klesajícím obsahu mědi. Těžařský miliardář Robert Friedland řekl listu Financial Times, že mu trvalo 28 let, než vybudoval rozsáhlý důl Kamoa-Kakula v Demokratické republice Kongo, který do konce příštího roku dodá 650 000 tun.
„Směřujeme ke ztroskotání,“ řekl. Společnost S&P Global odhaduje, že do roku 2030 se bude spotřebovávat 40 milionů tun mědi ročně, zatímco v roce 2021 to bude 25 milionů tun.
Vyčerpané zásoby mohou způsobit volatilitu cen komodit a náhlý nárůst cen může způsobit výrobcům, obchodníkům a spotřebitelům problémy při hledání dostatečné hotovosti na pokrytí maržových požadavků a zabránění nedostatku likvidity.
Někteří lidé na trhu však vidí důvod očekávat, že nedostatek mědi a prudký nárůst cen se projeví ještě v tomto desetiletí. Největší světová těžební společnost BHP na konferenci uvedla, že nové dodávky z Peru, Chile a Konžské demokratické republiky udrží na trhu přebytek po dobu příštích dvou až tří let.
Marc Bailey, výkonný ředitel Sucden Financial, komoditní makléřské společnosti se sídlem v Londýně, souhlasil s tím, že v letošním roce očekává obnovení zásob mědi, protože v Číně byly zrušeny výluky.
„Je to stejný způsob, jakým jsme znovu otevřeli naši ekonomiku, tedy že jsme se o sebe chtěli starat a cítit se dobře, chtěli jsme chodit do restaurací, cestovat, navštěvovat přátele. Nechtěli jsme si kupovat domy,“ řekl.
Jiní však uvedli, že role mědi v dekarbonizaci ekonomiky spolu s obtížemi při rozvoji nových dolů znamenají, že ceny červeného kovu jistě brzy vystřelí nahoru.
„O mědi můžete uvažovat téměř jako o domě v kasinu,“ řekl Nick Popovic, společný vedoucí obchodování s mědí a zinkem ve společnosti Glencore, s odkazem na vysokou pravděpodobnost růstu cen. „Dům vždy vyhrává bez ohledu na to, na jakou permutaci a úzká místa se podíváme.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky