Zlato pod tlakem, protože dolar a výnosy rostou kvůli nejistotě Fedu
Pozice na trhu s dolarem a dluhopisy se během minulého týdne zvýšily, přičemž zelená bankovka rostla v očekávání čtvrtečního údaje o indexu spotřebitelských cen
Zlato se těšilo malému zájmu investorů a klesalo, protože výhled pro nevýnosová aktiva snižovala vyhlídka na další zvyšování úrokových sazeb.
Spotové zlato mírně kleslo na 1 936,21 USD za unci, zatímco futures na zlato se ustálily na 1 970,55 USD za unci.
Komentáře Fedu nabízejí smíšený pohled na budoucí zvyšování sazeb
Nedávné komentáře představitelů Fedu nabídly rozdílné pohledy na budoucí zvyšování sazeb centrální bankou. Guvernérka Fedu Michelle Bowmanová v pondělí uvedla, že k přiblížení inflace k ročnímu cíli Fedu bude pravděpodobně zapotřebí dalšího zvyšování sazeb.
Přestože se inflace v letošním roce výrazně zmírnila, stále zůstává vysoko nad cílem Fedu. Jádrová inflace také zůstala do značné míry ustálená.

Na druhou stranu prezident newyorského Fedu John Williams uvedl, že je přesvědčen, že americká ekonomika přechází do méně inflačního prostředí a že Fed je blízko dosažení vrcholu úrokových sazeb v tomto cyklu.
Jejich komentáře zazněly před čtvrtečními údaji o inflaci spotřebitelských cen, které by podle průzkumu agentury Reuters mohly vykazovat určité známky růstu. Jakékoli známky lepkavé americké inflace dávají Fedu větší prostor pro další zvyšování sazeb.
Dolar a výnosy státních dluhopisů před tímto čtením posílily, což tlačilo na ceny zlata a dalších kovů.
„Pokud výnosy státních dluhopisů vzrostou nad úroveň z minulého týdne, mohlo by to vyvolat technické nákupy a být pro ceny zlata velmi negativní… tento týden je celý ve znamení údajů o inflaci a jakákoli horká překvapení by se mohla ukázat jako krátkodobě medvědí pro zlato,“ uvedl Ed Moya, hlavní tržní analytik společnosti OANDA.
Měď se před dalšími čínskými náznaky plíží dolů
Futures kontrakty na měď v úterý klesly o 0,1 % na 3,8357 USD za libru, přičemž se v posledních seancích rovněž dostaly pod tlak silnějšího dolaru.
Trhy se tento týden převážně soustředí na klíčové údaje o čínském obchodu a inflaci, které by měly nabídnout další náznaky ohledně největšího světového dovozce mědi. Očekává se však, že oba údaje budou signalizovat další oslabení ekonomiky poté, co ve druhém čtvrtletí téměř nerostla.
V centru pozornosti jsou také jasné signály o dalších stimulačních opatřeních čínské vlády, které následovaly po několika příslibech další fiskální podpory ze strany vládních představitelů.
Ceny ropy jsou stabilní, protože pokles dovozu z Číny kompenzuje obavy z nabídky
Ceny ropy se v úterý příliš nezměnily poté, co Čína vykázala v červenci prudký měsíční pokles dovozu, což posílilo obavy z poptávky, ačkoli to bylo kompenzováno obavami z nabídky v důsledku snížení těžby v Saúdské Arábii a Rusku.
Dovoz ropy do Číny, která je největším světovým dovozcem ropy a druhým největším spotřebitelem, v červenci činil 43,69 mil. tun, tj. 10,29 mil. barelů denně, jak ukázaly úterní údaje Generální celní správy. To bylo o 18,8 % méně než v červnu, avšak o 17 % více než před rokem.

K poklesu dovozu ropy do Číny došlo na pozadí neuspokojivých ekonomických údajů za červenec, kdy ekonomika závislá na exportu vykázala pokles zahraničních dodávek o 14,5 %, což je největší pokles od února 2020 a vyšší než očekávání analytiků.
Futures kontrakty na ropu Brent se pohybovaly na úrovni 85,38 USD za barel, tedy o 4 centy, tj. 0,05 %, zatímco americká ropa West Texas Intermediate byla na úrovni 82,02 USD za barel, tedy o 8 centů, tj. 0,1 %, výše.
Oba kontrakty se v předchozí seanci usadily přibližně o 1 % níže, protože investoři se připravovali na slabší poptávku z Číny a Spojených států, dvou největších spotřebitelů ropy a ekonomik na světě.
„Rallye ropy si vybrala oddechový čas a narazila na klíčovou technickou rezistenci… Snížení produkce ze strany Saúdské Arábie a Ruska by však mohlo zůstat býčím faktorem pro ropné trhy,“ uvedla ve své poznámce analytička společnosti CMC Markets Tina Teng.
Saúdská Arábie, největší světový vývozce, dříve uvedla, že prodlouží dobrovolné snížení těžby ropy o 1 milion barelů denně o další měsíc, tedy i na září, a dodala, že by mohla prodloužit snížení i po tomto datu nebo provést hlubší snížení produkce po září.
Rusko rovněž uvedlo, že v září sníží vývoz ropy o 300 000 barelů denně.
„Rozhodnutí Saúdské Arábie prodloužit snížení těžby i na září, přestože futures na ropu Brent vzrostly nad 80 dolarů za barel, naznačuje, že království možná cílí na vyšší cenu než 80 dolarů,“ uvedl Vivek Dhar, těžební a energetický komoditní stratég Commonwealth Bank of Australia
Trhy také čekají na údaje o zásobách ropy a palivových produktů v USA. Průzkum agentury Reuters v pondělí večer ukázal prognózy poklesu zásob ropy o 200 000 barelů a nárůstu zásob benzínu o 200 000 barelů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky