Ceny zlata rostou, protože dolar ustupuje z šestiměsíčních maxim
Ceny zlata však stále směřovaly k týdenní ztrátě a dostaly se pod tlak obnovených obav z růstu úrokových sazeb po silných údajích z amerického trhu práce a inflace z tohoto týdne.
Prudký nárůst dolaru a výnosů státních dluhopisů zlato v průběhu týdne oslaboval, ačkoli z určitého vybírání zisků na zelených bankovkách ceny kovů v pátek profitovaly. Dolar vůči koši měn klesl o téměř 0,2 %, zatímco výnosy desetiletých státních dluhopisů se propadly o 0,8 %.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 1 925,04 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly o 0,3 % na 1 948,95 USD za unci. Za celý týden oba instrumenty klesly přibližně o 0,7 %.
Zhoršující se rétorika mezi Washingtonem a Pekingem, zejména poté, co se objevily zprávy, že Čína požádala vládní úředníky, aby přestali používat iPhone od společnosti Apple, podnítila některé pozice bezpečného přístavu ve zlatě.
Trhy se obávaly dalšího narušení globálního obchodu v důsledku obnovené čínsko-americké obchodní války, protože někteří američtí zákonodárci také vyzvali k plošnému zákazu vývozu technologií do Číny.
Obavy z Fedu ve hře před zářijovým zasedáním
Silné údaje o žádostech o podporu v nezaměstnanosti a cenách v sektoru služeb, zveřejněné na začátku tohoto týdne, zvýšily obavy, že Federální rezervní systém bude mít více podnětů k udržování vysokých sazeb.

Přestože se všeobecně očekává, že centrální banka koncem tohoto měsíce udrží sazby na více než dvacetiletém maximu, očekává se také, že si do značné míry zachová své jestřábí postoje v podmínkách lepkavé inflace a silného trhu práce.
Vyhlídka na vyšší americké sazby je pro zlato špatnou vizitkou vzhledem k tomu, že vyšší sazby zvyšují oportunitní náklady investic do nevýnosových aktiv.
Snižující se šance na recesi v USA také představují slabý výhled pro atraktivitu zlata jako bezpečného přístavu. Zhoršující se ekonomické podmínky v jiných částech světa by však stále mohly podpořit poptávku po žlutém kovu.
Páteční údaje ukázaly, že japonská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí méně, než se původně odhadovalo. Tomu předcházela řada slabých hospodářských údajů z Číny, zejména pokud jde o mezinárodní obchod a aktivitu v sektoru služeb.
Měď pod tlakem kvůli rizikům růstu a potížím Číny
Mezi průmyslovými kovy futures na měď v pátek klesly o 0,4 % na 3,7453 USD za libru a rozšířily tak ztráty v souvislosti s přetrvávajícími obavami ohledně hlavního dovozce Číny.
Kromě zhoršujících se čínsko-amerických vztahů čínské údaje ve čtvrtek také ukázaly, že dovoz mědi do země se v srpnu oproti předchozímu měsíci propadl o 5 %. To naznačuje, že poptávka po červeném kovu se ochlazuje v důsledku slabé výrobní aktivity a trhu s nemovitostmi, který je omezen penězi.
Investoři nyní čekají na další stimulační opatření největšího světového dovozce mědi, ačkoli Peking zachovává převážně konzervativní přístup k uvolňování další ekonomické podpory.
Ropa klesá kvůli silnějšímu americkému dolaru a obavám z Číny; směřuje k týdennímu zisku
Ropa v pátek rozšířila své ztráty a dále ustoupila z desetiměsíčních maxim tohoto týdne, protože obavy o zdraví zpomalující čínské ekonomiky a silnější americký dolar vymazaly zisky vyvolané snížením dodávek ze strany hlavních producentů Saúdské Arábie a Ruska.
Futures na ropu Brent klesly o 41 centů, tj. 0,5 %, na 89,51 USD za barel, zatímco futures na americkou ropu West Texas Intermediate
Oba benchmarky dosáhly na začátku týdne desetiměsíčních maxim kvůli obavám z možného nedostatku během vrcholné zimní poptávkové sezóny poté, co Saúdská Arábie a Rusko prodloužily dobrovolné omezení dodávek až do konce roku.
Navzdory těmto býčím signálům na ceny doléhá nerovnoměrné oživení v Číně a silný americký dolar, uvedla Priyanka Sachdeva, hlavní tržní analytička společnosti Phillip Nova.

Investoři očekávají, že úrokové sazby v USA zůstanou na 20letých maximech, což uvolnilo kurz dolaru a zdražilo nákup ropy v jiných měnách.
Americký dolarový index se v pátek nacházel těsně pod šestiměsíčním maximem.
„Investoři vybírali zisky po nedávné rally, která byla způsobena obavami z omezenější nabídky v důsledku prodlouženého snížení produkce v Saúdské Arábii a Rusku,“ uvedl Tatsufumi Okoshi, hlavní ekonom společnosti Nomura Securities.
„Trh započítal zprávy o nižší nabídce a potřeboval by jasné známky silnější globální poptávky, zejména v Číně, aby se posunul výše,“ uvedl s tím, že investoři se shodují na tom, že stimulační opatření Pekingu zatím nedokázala podpořit tamní ekonomiku.
Jak ukázaly čtvrteční údaje, celkový čínský vývoz a dovoz v srpnu klesl, protože dvojí tlak poklesu zahraniční poptávky a slabých spotřebitelských výdajů stlačil podniky v druhé největší ekonomice světa.
Dovoz ropy do Číny však minulý měsíc vzrostl o 30,9 %, protože rafinerie vytvářely zásoby a zvyšovaly zpracování, aby mohly těžit z vyšších zisků z vývozu pohonných hmot.
Větší než očekávaný pokles zásob surové ropy v USA poskytl cenám ropy tlumenou podporu.
Podle čtvrtečních údajů Úřadu pro energetické informace zásoby ropy v USA klesly již čtvrtý týden v řadě, přičemž za poslední měsíc se zásoby snížily o více než 6 %, protože rafinerie ropy pracují ve vysokém tempu, aby udržely krok s globální poptávkou po energii.
Zásoby ropy klesly o 6,3 milionu barelů, což je trojnásobek poklesu o 2,1 milionu barelů, který očekávali analytici.
Navzdory svému závazku zachovat omezení dodávek se očekává, že Rusko v září zvýší vývoz ropy, protože ruské rafinérie zahájí sezónní údržbu, ukazují výpočty agentury Reuters založené na údajích zdrojů, což rovněž omezuje růst cen.
Za celý týden si ropa Brent a WTI přesto připsaly téměř 1% zisk.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky