Klíčové body
- Nižší úrokové sazby, zpomalující inflace a rostoucí zisky firem podporují růst akcií a kryptoměn
- Listopadová data o spotřebitelských cenách mohou ovlivnit očekávané prosincové snížení sazeb Fedu
- Silné údaje o zaměstnanosti ukazují na odolnost ekonomiky, ale varují před rostoucí nezaměstnaností
- Technologické a růstové akcie mohou těžit z možného posunu v monetární politice
Investoři by však měli věnovat velkou pozornost údajům o listopadovém indexu spotřebitelských cen, které budou zveřejněny tento týden ve středu, protože mohou být poslední divokou kartou, která by mohla narušit očekávání prosincového snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému.
„Z pátečních údajů o trhu práce ani z inflačních překvapení jsme se žádného překvapení nedočkali. A nezaznamenali jsme ani žádné překvapení směrem dolů u podnikových zisků,“ uvedl v telefonickém rozhovoru Thomas Hainlin, hlavní investiční stratég skupiny U.S. Bank Asset Management. Takové nastavení poskytlo příznivé prostředí pro riziková aktiva, jako jsou akcie a kryptoměny, poznamenal Hainlin.
Americké akcie zakončily týden růstem, přičemž indexy S&P 500 a Nasdaq Composite dosáhly v pátek rekordních závěrečných maxim.
Průmyslový index Dow Jones za celý týden klesl o 268,13 bodu neboli 0,6 % a skončil na úrovni 44 642,52 bodu. Index S&P 500 za týden vzrostl o 57,89 bodu neboli 1 % a skončil na úrovni 6 090,27 bodu. Nasdaq Composite přidal 641,61 bodu neboli 3,3 % a uzavřel na 19 859,77 bodech.
Mezitím bitcoin minulou středu poprvé vzrostl nad 100 000 dolarů a ve čtvrtek dosáhl rekordní hodnoty 103 853 dolarů, přičemž krypto býci doufají, že regulační prostředí bude pod vládou Donalda Trumpa k tomuto odvětví přívětivější .

„Před několika týdny panovala velká skepse i ohledně prosincového snížení sazeb, zejména s ohledem na pesimismus kolem inflace za Trumpovy vlády,“ uvedl Jay Hatfield, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Infrastructure Capital Advisors.
„A nyní se podle nás děje to, že se lidé vracejí do reality, i když měli pravděpodobně velká očekávání,“ řekl Hatfield v telefonátu.
Podle nástroje CME FedWatch obchodníci s futures na fondy Fedu oceňují 85% šanci, že centrální banka 18. prosince sníží svou základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů. To je více než 71 % před jedním dnem a 66 % před měsícem.
Hainlin z U.S. Bank Asset Management Group uvedl, že má větší obavy z překvapení v údajích zprávy o zaměstnanosti zveřejněné v pátek než v údajích o CPI, které mají být zveřejněny příští týden.
Listopadové údaje o zaměstnanosti byly silnější, než se očekávalo, přičemž americká ekonomika vytvořila 227 000 nových pracovních míst, což bylo více než 214 000, jak se předpokládalo. Objevily se však varovné signály včetně rostoucí nezaměstnanosti, delšího hledání práce a menšího procenta dospělých, kteří buď pracují, nebo práci hledají.
Podle Billa Adamse, hlavního ekonoma Comerica Bank, se číslo indexu spotřebitelských cen za listopad pravděpodobně udrží na stabilní úrovni, přičemž ceny benzinu na konci podzimu opět klesnou. Pokud však dojde k velkému skoku v cenách služeb náročných na pracovní sílu, mohlo by to Fed trochu zarazit, uvedl Adams.
Pokud čísla CPI překvapí směrem vzhůru, výnosy státních dluhopisů pravděpodobně vzrostou a hodnotové akcie pravděpodobně klesnou, uvedl Hatfield ze společnosti Infrastructure Capital. Tento pokles by však byl pravděpodobně podstatně kompenzován obratem do technologických a růstových akcií, řekl Hatfield.
Hainlin uvedl, že podle jeho základního scénáře Fed na prosincovém zasedání přinese snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu a na začátku roku 2025 ještě jedno snížení.
„Stále se nám líbí souběh nižších sazeb, zpomalující inflace a rostoucích zisků podniků, které zvedají situaci napříč akciovým spektrem, od velkých přes střední až po malé a zahraniční akcie,“ řekl Hainlin. „Klientům tedy doporučujeme, aby se ve svých portfoliích orientovali na růst. Prodat některé z těchto hlavních pevných výnosů v portfoliu a přidat na akcie zde do konce roku a na začátku příštího roku,“ řekl Hainlin.

Pro Gennadiye Goldberga, vedoucího oddělení strategie úrokových sazeb v USA ve společnosti TD Securities, je měsíční jádrová míra CPI, která očišťuje od volatilních cen potravin a energií, relevantnější než celková roční míra inflace.
Pokud by meziměsíční nárůst jádrového údaje dosáhl 0,5 % nebo více oproti očekávání TD pro nezměněnou míru 0,3 %, „pravděpodobně by došlo k poměrně výraznému přehodnocení toho, co se stane na prosincovém zasedání Fedu, a mohlo by to přimět investory a Fed, aby přehodnotili prosincové snížení sazeb,“ řekl Goldberg.
Takto nečekaně vysoký údaj jádrového indexu by pravděpodobně srazil očekávání trhu ohledně prosincového snížení sazeb na 50 % nebo níže, uvedl analytik telefonicky a dodal, že nevyloučil možnost, že by se centrální banka mohla rozhodnout snížení sazeb tento měsíc odložit.
Fed se bude „poměrně pečlivě“ zabývat tříměsíčními a šestiměsíčními anualizovanými sazbami z údajů o CPI, které budou zveřejněny příští středu, aby zjistil, zda se široké známky inflace snížily nebo zrychlily, uvedl Goldberg.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky