Přesto skeptici varují, že tomuto oživení může bránit několik faktorů.
Jason Hsu, investiční ředitel společnosti Rayliant, vyjádřil během telefonického rozhovoru skepsi slovy: “Nevěřím v toto oživení a nemyslím si, že se dočkáme rally na konci roku”. Několik pochybovačů uvádí jako významný problém první známky zpomalení trhu práce, které v současné době posilují očekávání trhu, že Federální rezervní systém přestane zvyšovat sazby. Tvrdí, že by to mohlo přerůst ve výrazné zpomalení, které by mohlo brzdit spotřebitelské výdaje a negativně ovlivnit tržby podniků v dalších čtvrtletích.
Zastánci však tvrdí, že spotřebitelský sektor zůstává odolný, což podpořil působivě silný růst hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí, který se vzepřel předpovědím ekonomů o recesi v USA. Od července do září se spotřebitelské výdaje zvýšily o 4 %.
Jednou z oblastí, která vyvolává obavy medvědích investorů, jsou spotřebitelské úvěry. “Údaje naznačují, že spotřebitelé jsou z hlediska úvěrů vyčerpaní,” komentoval Hsu. Spotřebitelé, příjemci pandemických stimulačních plateb, zaznamenali rostoucí závislost na kreditních kartách, aby udrželi své výdaje. Ačkoli podíl revolvingových úvěrů na osobních výdajích je v současné době pod úrovní z doby před pandemií COVID, tento trend vyvolává obavy, poznamenal Michael Reid, americký ekonom společnosti RBC Capital Markets.

Reid dále poukázal na to, že podíl osobních úrokových plateb na disponibilním příjmu dosáhl v září 2,7 % a s obnovením splátek federálních studentských půjček bude pravděpodobně dále růst. Vzhledem k tomu, že tyto měsíční platby rostou, je možné, že spotřebitelé budou muset více spoléhat na úspory, aby si udrželi současnou úroveň výdajů. Reid varoval, že “při malém prostoru pro další pokles úspor není současný vývoj udržitelný”.
Ekonomové nyní čekají na zprávu Fedu o spotřebitelských úvěrech za září, která bude zveřejněna 7. listopadu.
Významná část sezóny zpráv o příjmech za třetí čtvrtletí je nyní u konce. Pesimističtí investoři se zaměřují na slabé prognózy kolem pravděpodobnosti zpomalení ekonomiky. Hlavní analytik společnosti FactSet John Butters poznamenal, že během října analytici snížili odhady zisku na akcii pro čtvrté čtvrtletí s větším rozpětím, než je průměr.
Typické snížení odhadů zisků v prvním měsíci čtvrtletí činí v průměru 1,9 % za posledních 5 let a 1,8 % za posledních 10 let, dodal Butters. Hsu naznačil, že potíže spotřebitelského sektoru mohou vést ke zklamání zisků v budoucích čtvrtletích, i když se vedení snaží investory nasměrovat k “tvrdému přistání”.
Co tedy vedlo akcie k fenomenálnímu týdnu? Vzhledem k tomu, že rychlý růst dlouhodobých výnosů státních dluhopisů byl hlavní příčinou poklesu akciového trhu z jeho maxima 2023 na konci července, výrazný pokles výnosů v uplynulém týdnu umožnil akciím odrazit se zpět poté, co se minulý týden poprvé od roku 2007 krátce obchodovaly nad úrovní 5 %. 10letý výnos státních dluhopisů tento týden klesl o 28,9 bazických bodů, což představuje největší týdenní pokles od 17. března.
Poklesu napomohly v uplynulém týdnu neustálé dobré zprávy pro býky dluhopisů. V úterý americké ministerstvo financí plánovalo méně emisí dluhu na dlouhém konci výnosové křivky, než se očekávalo, a údaje o zaměstnanosti ukázaly první známky možného zpomalení robustního trhu práce.

To naznačovalo, že akcie by mohly zaznamenat výrazný odraz; týden poté, co indexy S&P 500 a Nasdaq Composite prošly korekcí. Průmyslový index Dow Jones v předchozím týdnu vzrostl o 5,1 %, což byl nejvýraznější takový pokrok od týdne končícího 28. října 2022. Indexy S&P 500 a Nasdaq vzrostly o 5,5 %, resp. 6,6 %, což je jejich největší týdenní nárůst od listopadu loňského roku.
Proto si dříve znepokojení býci nyní představují jasnou cestu k rally na konci roku. Mark Hackett, šéf investičního výzkumu ve společnosti Nationwide, upozornil, že listopad a prosinec jsou historicky nejlepší dva měsíce v kalendáři s průměrným ziskem 3 % a kladnou výkonností v 75 % případů.
Podle Adama Turnquista, hlavního technického analytika společnosti LPL Financial, je však třeba udělat více pro rozptýlení sklíčenosti, a to navzdory odrazu trhu, zejména nárůstu indexu S&P 500 o 1,9 %. Odraz přišel v době, kdy byly trhy výrazně přeprodané a medvědí nálada byla na svém vrcholu, což obvykle působí jako protichůdné katalyzátory odrazu. Uvedl, že šíře trhu zůstává neuspokojivá, neboť méně než polovina akcií v indexu S&P 500 se obchoduje nad svým 200denním klouzavým průměrem.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky